Na svätú Barboru

Katarína Nádaská

 

Barbora (4. december)

Na Barboru pokračovali zvyky viažúce sa s ľúbostnou mágiou – bolo to napríklad púčkovanie konárikov. Odrezala sa vetvička z čerešne a ak do Vianoc rozkvitla, bol to znak, že sa dievčina do roka vydá. Na východnom Slovensku si každý z rodiny dal svoj konárik z čerešne do vázičky na okno a sledovalo sa, komu najskôr vykvitne. Ten mal potom najdlhšie žiť.

Podľa kresťanskej tradície sa Barbora narodila v bohatej pohanskej rodine. Keďže sa rozhodla prijať kresťanstvo proti vôli svojho otca, ten ju uväznil vo veži, aby jej zabránil stýkať sa s kresťanmi. Jej otec dúfal, že nútený pobyt vo veži ju zlomí a dcéra sa vzdá kresťanského učenia. Keďže sa rozhodla zostať aj naďalej kresťankou, otec ju odsúdil na smrť sťatím. Svojej dcére vlastnoručne sťal hlavu. Podľa legendy ho však hneď po čine zasiahol blesk a on na mieste zomrel. V ľudovej ikonografii je Barbora znázorňovaná s vežou, v ktorej bola väznená a je patrónkou baníkov, keďže sa pri úteku z veže ukryla v jaskyni, ktorá sa pred ňou zázračne objavila. Je aj ochrankyňou pred náhlou smrťou, pred požiarom, pred úderom blesku a pred búrkou. Na Slovensku nájdeme veľa jej sôch, kaplniek, či chrámov jej zasvätených, práve v banských mestách i mestečkách.

V okolí Nitry a Trenčína chodievali s barborkami – boli to obchôdzky keď sa prezliekli mládenci, muži i dievčatá do bielych šiat a chodievali do kúdeľnej izby pozerať na mládencov, ktorých zastihli na priadkach. Tých potom žartovne bili po rukách varechami. Barborky svoju návštevu ukončili spoločným tancom. Zvyčajne chodievali v skupinách po 4 -6 barborkách.

Svätá Barbora ťahá sane do dvora.

Svätá Barbora vyháňa drevo zo dvora.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *